Élet a cseszneki várban – képgaléria
Veszprém megye csaknem teljes területét átszövi, beborítja a Bakony. Csesznek községe a Veszprémet és Győrt összekötő 82-es főút mellett, az Öreg-Bakonyban található. Domborzatát a völgyek, fennsíkok, hegyek és a patakok különleges egyensúlya teszi meseszerűvé. A remek földrajzi adottságokkal rendelkező kis ötszáz fős falucskának központi szereplője a település fölé magasodó robosztus vár
A dachstein-i mészkősziklára (a név eredete az Északi-Mészkőalpoktól származik) épült erődítmény már legalább 750 esztendeje meghatározó szereplője a bakonyi középtájnak,
azonban az erődítmény a pontos építési dátumát nem ismerjük.
Feltételezések szerint az a tatárjárás utáni „várépítési hullám” egyik új résztvevője lehetett. Ebben az időszakban a cseszneki vár egy sokkal kisebb erődítmény lehetett, mint ma, valószínűsíthetően egy nagy toronyból és néhány védműből állhatott.
Az erősség első írásos említése 1281-ből való, építtetőjének a királyi kardhordozót, Cseszneki Jakabot tartjuk.
A vár alatt található településről pedig először 1323 körül egy tulajdonváltás kapcsán olvashatunk először.
A felépülését követő rövid időn belül jogi viták kereszttüzébe került, többször cserél gazdát, míg Károly Róbert uralkodása idején, 1326-ban Csesznek királyi várrá válik több környékbeli erősséggel együtt. I. Róbert után a vár Zsigmond királyhoz került, aki szintén továbbadta 1392-ben Garai Miklósnak és Garai Jánosnak ajándékként a katonai teljesítményükért.
Az új tulajdonosok hatalmas átépítéseket hajtottak végre a korábbinál jóval csekélyebb kiterjedésű váron.
A falkutatások alapján arra következtethetünk, hogy a XIV. század környékén épült fel a mai is látható belsővár masszív tömbje, illetve a vár jellegzetes őrtornya, amely akkoriban csak egy szinttel rendelkezett.
Sajnálatos módon – a sok átépítés végett – a cseszneki vár első formáját, alakját nem ismerjük igazán, mivel írásos és tárgyi források is csak nagyon minimális számban állnak a rendelkezésünkre.
A Garai család kihalásával a XV. század végén az erődítmény tulajdonjoga Mátyás királyra szállt át. Ő pedig Szapolyai Jánosnak adományozta Cseszneket, majd tulajdonosa volt a várnak – immár a XVI. században – Török Bálint és Bakics Pál is.
A török hódoltság idején – Veszprém eleste után – Csesznek végvárrá lesz. Leghíresebb várkapitánya Wathay Lőrinc, aki kisebb ostromokat is vissza tudott verni a török seregekkel szemben.
Az oszmán veszély időszakában többször is gazdát cserél, általában védekezés nélkül, ugyanis elavult védművei elégtelenek egy komolyabb ostrom ló sereg ellen.
A török hódoltság után a már nem jut kulcsfontosságú szerephez. A Rákóczi-féle szabadságharcban Csesznek a haderő elszállásolása és utánpótlási raktározás miatt használatos, börtönében pedig magasrangú hadifoglyokat őriznek. A szatmári-békével (1711) csesznek hadi szerepe végleg lezárul. Fejletlen erődítményei miatt a vár katonai célú használatra alkalmatlannak bizonyul.
Utolsó birtokosai a várnak a XVIII. század első felében az Esteházyak voltak: barokk stílusban lakájos várkastéllyá alakították át az eredetileg középkori épületet. A vár védműveinek jelentős részei ekkor végérvényesen felszámolásra kerültek, felépült a barokk óratorony, az őrtoronyra egy új emeletet húztak fel és a belső várra új tetőszerkezetet építettek.
Érdemes elolvasniEgynapos kirándulás a tanúhegyek várai között – Képgaléria
Amikor az Esterházyak közel 50 esztendővel később mégis továbbköltöznek a bakonyoszlopi és rédei kastélyaikba, az erődítmény magára marad. A vár legutolsó lakói vélhetően az egykori személyzet lehetett, akik fokozatosan költözhettek el a hatalmas épületből.
A vár egykori képét Giulio Turco távlati rajzából ismerjük. Ez a ránk maradt, legrégebbi ábrázolás.
A máig fennálló romok a rajz alapján bizonyítják hogy területe és elrendezése már akkor hasonló volt a mai formájához. Alsó- és felsővárból áll.
A falu határában, közel a hegyhez hagyhatjuk gépjárművünket, majd a faluba beérve balról meredekebb út visz minket a kapuhoz. Sétánkat kényelmes városi ruházatban is megtehetjük, ugyanis végig jól kiépített úton haladhatunk. A kapu a sziklákon magasodó felsővár védelmének árnyékában fogad minket, majd a sziklák alatt tovább folytatva utunkat érkezünk az alsóvár fennsíkjára. A fellegvár hajdani romjaiban is hatalmas, vastagfalú épülete ma is középpontja a várnak és az egész cseszneki látképnek.
A cseszneki vár üzemeltető váltáson esett át. A kapukat csak 2021. június elsején tudta újra megnyitni.
Komoly lehetőségeket rejt magában a várhegy alatti új építkezés. A projekt egy lovagfalu megépítését célozza, amelynek a központjában a középkori élet bemutatása fog állni. A nyár pedig rendezvények sokaságával várja a kirándulókat, melyekről a cseszneki vár honlapja ad tájékoztatást.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban